Równouprawnienie - patrz Paweł Althamer - akcja o takim samym tytule w której zaproponował strażnikom Galerii Narodowej Zachęta wycieczkę do podobnej galerii w Wiedniu, podczas której pracownicy otrzymali przeszkolenie z języków obcych, historii sztuki - cały czas poruszając się w specjalnie zaprojektowanych dla nich strojach, by mogli czuć się pięknie. Z opisu:
"W projekcie Althamera "równouprawnienie" strażników sprawia, że sztuka i jej odbiorcy zaczynają być traktowani w sposób odpowiedni i pełen empatii. Równouprawnienie następuje dzięki nadaniu wartości samej funkcji. Ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieł sztuki powinni mieć możliwość określenia wyglądu swojego munduru, i to we współpracy z profesjonalnym projektantem; powinni odebrać szkolenie w zakresie techniki komunikacji; czy, jak i kiedy stosowne jest udzielić informacji na temat danego dzieła i jakim tonem głosu; jakie gesty i elementy mowy ciała stworzą widzowi najlepsze warunki do obcowania z dziełem. Wszystko to da im poczucie uczestnictwa w czymś wartościowym, poczucie, że są potrzebni, a nie są tylko złem koniecznym." Sabine Folie, Teatr niemożliwy - Zachęta, Kunsthalle Wien, 2006
POWIĄZANIE BUDYNKU Z OTOCZENIEM . NP. :
1. Galeria Berlińska - http://www.berlinischegalerie.de/
Posadzka stworzona z nazwisk artystów wciąga każdego przechodnia w to słabo eksponowane miejsce. Wyraźna żółta posadzka dzieli plac na część publiczną i dojazdową do budynku mieszkalnego stanowiącego pierzeję placu.
otoczenie w budynku:
budynek w otoczeniu:
Sentencje i powiedzenia artystów o sztuce w formie znaków na ulicy obok galerii.
niedziela, 30 listopada 2008
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz