piątek, 13 listopada 2009

Okrągły Stół

Koszalin, dn. 13.11.2009


Pan Mirosław Mikietyński

Prezydent Miasta Koszalin

DOTYCZY : Rynek i Demokracja

Szanowny Panie Prezydencie,

zagospodarowanie Rynku Staromiejskiego, najważniejsza inwestycja w mieście, będzie budować poczucie więzi obywatelskiej, istotnej m.in. dla rozwoju gospodarczego miasta. Nastąpi to w procesie negatywnym, lub pozytywnym. Forsowanie budowy parkingu pod Rynkiem sprzecznej ze Zintegrowanym Planem Rozwoju Transportu Publicznego Koszalina (DHV Polska, 2006); konkurs architektoniczny o warunkach i zasadach nie poddanych pod publiczną dyskusję, wywołują zniechęcenie, które przerodzi się w opór podczas fazy realizacyjnej. Tak nie powinno się dziać w mieście cieszącym się ustrojem demokratycznym.

Rozwiązania przestrzenne odpowiadające rzeczywistym potrzebom przyszłych użytkowników, muszą być określane na bazie dostępnej wiedzy uzyskiwanej w otwartym procesie angażującym, korzystając z dostępnych narzędzi, wszystkie strony zainteresowane projektem. Narzędzia Internetu drugiej generacji mogą doskonale wspierać przejrzystą komunikację społeczną tworzonych założeń.

Tradycyjny Okrągły Stół jest sprawdzonym narzędziem dochodzenia do kompro-misu w rozmaitych kwestiach. Należy podkreślić, iż kompromis nie oznacza rozwiązań umiarkowanych, lecz najlepiej dostosowane do współczesnych i przyszłych oczekiwań oraz możliwości. Dla zapewnienia pełnego pola widzenia problemu, uczestnikami stołu są z zasady przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron: urzędnicy, eksperci, działacze, mieszkańcy. Chciałbym zaproponować wzięcie pod uwagę możliwości dojścia do realizacji najlepszego pomysłu na zagospodarowanie Rynku w pełni demokratyczną drogą, jak na przykład ta przedstawiona powyżej.

Z wyrazami szacunku,

Gall Podlaszewski

11 komentarzy:

  1. Podobny list trzeba będzie wystosować w sprawie rozwiązanego niedawno konkursu na koncepcje zagospodarowania "Przystanka Koszalin", albowiem niekorzystny scenariusz braku właściwego dialogu się powtarza. Niestety :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Przynajmniej przy okazji dworca sam konkurs jest dużo mniej kontrowersyjny, przez co pewnie i efekty bardziej obiecujące. Pytanie na ile podtrzymana będzie współpraca władz z całym składem jury. Miałem wrażenie że Szczepanik-Dzikowski był dość krytycznie ustawiony do działań UM na "łapucapu". Oby Koszalińskiej części starczyło wytrwałości w dążeniu do najlepszych możliwych rozwiązań.
    Dziwi mnie nadal najbardziej obsatwanie przy opcji zagłębienia al. armii krajowej pod ziemię. To kosztowne, natężenie ruchu możliwe do rozwiązania synchronizacją świateł i spodziewaną budową obwodnicy...

    OdpowiedzUsuń
  3. Może trzeba będzie z twojego listu otwartego zrobić petycję, pod którą zbierze się podpisy?

    OdpowiedzUsuń
  4. A czy myślisz, Anonimie, że jest więcej osób, które miałyby ochotę powalczyć o bardziej otwarty proces i w efekcie najlepszą możliwą jakość zagospodarowania centrum? Bo mówimy tu o wizji całego centrum. Nie zawężajmy tej kwestii sztucznie tylko do Rynku.

    Władze idą w parking jak w zaparte niezależnie od argumentów za (których nigdzie nie opublikowano) i przeciw, które przytaczałem. Pomyślmy jednak o bardziej konstruktywne działaniu niż machanie chorągiewką.

    Petycja nic nie da. Prezydent odpisze, że to zgodne z prawem i że przecież parking jest nam potrzebny i decyzja już zapadła. Być może argumenty z mojej pracy dyplomowej poparte analizami, mogą wnieść coś nowego do dyskursu. Ale najpierw ją obronię, tuż tuż.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem sprawę należy rozpatrywać w szerszym zakresie bo największym problemem obecnie jest brak społecznego wymiaru realizowanych przez ratusz projektów. Dyskusje z udziałem społeczeństwa powinny się toczyć nie tylko w sprawie zabudowy Rynku Staromiejskiego ale również w kontekście Przystanku Koszalin. Najważniejsze jednak byłoby wypracowanie kierunku rozwoju Naszego Miasta takiego twardego kręgosłupa, wizji Koszalina przyszłości np. do roku 2025/2030. Ta wizja wypracowana z udziałem obywateli dałaby szansę na stworzenie miasta obywatelskiego w którym większość z nas czułaby się częścią takiego projektu. Tak jak to zrobiono w Łodzi http://uml.lodz.pl/index.php?str=4163. Mogę Cię zapewnić że nie jesteś jedyną osobą która widzi ze strony władz miasta braku chęci do dyskusji na temat wizji Koszalina przyszłości, a projekty realizowane obecnie są wyrywkowe i często brak im spójności.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo się cieszę czytając Twoje słowa, w dużym stopniu nakładają się na moją wypowiedź podczas debaty o sztuce nowoczesnej (26.11.09):
    "Całe dzisiejsze spotkanie jest wg mnie zalążkiem szerszej publicznej debaty o tym, w jakim mieście chcemy żyć za 10, za 20 lat, która na razie być może toczy się, ale za zamkniętymi drzwiami pokojów ratusza. Do rozwinięcia tej debaty na całe miasto będą nam przydatne nie tylko antykwaryczne ślady przeszłości, ale również energia społeczna, którą poprzez podnoszenie świadomości może wyzwalać między innymi kultura/sztuka współczesna."

    Dla stworzenia grupy obywatelskiej, która w przyszłości mogłaby współtworzyć Wizję Rozwoju Miasta potrzebne jest wydarzenie, które zogniskowałoby ludzi wokół siebie, lub lepiej - fizyczne miejsce, o profilu działalności opartym o otwarty przepływ informacji/wiedzy ukierunkowanej na rozwój miasta.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zapraszam do dyskusji na koszalin24

    http://forum.koszalin24.info/index.php?topic=11800.msg103389;topicseen#new

    OdpowiedzUsuń
  8. Napisz proszę czy mogę się pod tym listem podpisać i dać go kilku znajomym do podpisania i przekazać do Ratusza... Może to coś zmieni ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Oczywiście. Po opublikowaniu w gazecie i na blogu, list staje się dobrem wspólnym.

    Włączę się do działań po obronie dyplomu, tj. w przyszłym tygodniu. Może warto pomyśleć o petycji internetowej?

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety nie jestem biegły w sprawie tworzenia stron www i w sprawie posługiwania się tymi narzędziami więc nie jestem w stanie Ci w tej sprawie pomóc. Ale pomysł bardzo dobry.

    OdpowiedzUsuń
  11. https://www.yousendit.com/download/MVNjdFdWSWg5eFZMWEE9PQ

    pod tym linkiem są do ściągnięcia plansze mojego dyplomu, który bronię jutro rano.

    Na Planszy 5 i 6 znajduje się Analiza potencjału przestrzennego centrum Koszalina, w której jest oprócz propozycji docelowego stanu sieci przestrzeni publicznych, koncepcja niezbędnych uzupełnień w zabudowie.

    OdpowiedzUsuń